Posłanie Kościoła ad gentes zakłada współpracę wszystkich wierzących: „Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Udział wspólnot kościelnych i pojedynczych wiernych w realizacji tego Bożego planu nazywa się „współpracą misyjną”. Oto dlaczego Kościół raduje się widząc, że coraz więcej zgromadzeń oraz instytutów, które tradycyjnie poświęcają się misji ad gentes, ukazuje dzisiaj także lepsze formy promocji ewangelizacji oraz samych uczestników misji: kapłanów diecezjalnych i innych duchownych, świeckich, stowarzyszeń wolontariatów i rodzin, służb specjalistycznych, partnerstwa, wymiany personelu i doświadczeń duszpasterskich.

Wszyscy nowi uczestnicy powinni być zachęcani i nikt nie powinien im przeszkadzać: „nikomu zatem nie można utrudniać uczestniczenia we wzajemnej wymianie miłości i misyjnego dynamizmu Kościoła”. Chodzi o usytuowanie tej wymiany w ramach komunii i braterstwa, którego gwarantem jest Kościół, kiedy się otwiera lub zamyka. Z ich komunii w wielości rodzi się nie tylko lepsza wzajemna współpraca, ale także rzeczywiste braterstwo w Kościele, które staje się autentyczną treścią i fundamentem misji. Inicjatywy winny zmierzać do informacji na temat problemów misyjnych i ku tym sprawom, którym są poświęcone jak formacja mentalności i stylu życia bardziej spójnego zarówno osób, jak i wspólnot. To wszystko należy również do tej nowej wrażliwości.

Aby promować, podtrzymywać i koordynować komunię pomiędzy wszystkimi podmiotami misyjnymi, zostały utworzone liczne organizacje kościelne: komisje i biura zorganizowane przez Konferencje Episkopatów, zasady współpracy między instytutami misyjnymi, ośrodki naukowe do pogłębiania studiów, organizacje w miejscu realizacji misji. W takim kontekście II Sobór Watykański, uznając jednoznacznie odpowiedzialność Kolegium Biskupów za misje, powierzył Kongregacji Ewangelizacji Narodów zadanie, by koordynowała „zarówno dzieło misyjne, jak i współpracę misyjną”.

Dla podtrzymania tej współpracy Kongregacja „ucieka się na pierwszym miejscu (praesertim) do Papieskich Dzieł Misyjnych, to znaczy do Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła Świętego Piotra Apostoła, Dzieła Misyjnego Dzieci i Papieskiej Unii Misyjnej”. W dziele formacji i współpracy misyjnej to Papieskim Dziełom Misyjnym „słusznie należy się pierwszeństwo” i „główne zadanie”. (ze Statutu Papieskich Dzieł Misyjnych).

www.missio.org.pl

• identyfikują dane komputera i przeglądarki używanych do przeglądania stron internetowych – pozwalają np. dowiedzieć się czy dany komputer już odwiedzał stronę.
  • nie są szkodliwe ani dla nas ani dla naszych komputerów, czy smartfonów – nie wpływają na sposób ich działania.
  • nie powodują zmian konfiguracyjnych w urządzeniach końcowych, ani w oprogramowaniu zainstalowanym na tych urządzeniach.
  • domyślne parametry „ciasteczek” pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył.

• tworzenia statystyk, co umożliwia ulepszenie struktury serwisu.
  • dostosowania zawartości stron internetowych serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych.
  • utrzymanie sesji użytkownika serwisu (po zalogowaniu).

„Aniołowie Misji” to projekty modlitewne i finansowe, wspierające śląskich misjonarzy. Pierwsze projekty powstały w 2014 roku. Dzieło Misyjne Archidiecezji Katowickiej (DMAK) każdego roku przygotowuje 12 projektów, które są odpowiedzią na potrzeby parafii oraz placówek, w których posługują nasi misjonarze w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.
„Aniołem Misji” może zostać osoba indywidualna, rodzina, szkolna klasa, czy grupa parafialna lub inna. Propozycją jest wybór projektu (bądź projektów) i wspieranie go modlitwą i ofiarą przez cały rok.

Ofiary można wpłacać co miesiąc na konto:
Getin Noble Bank SA II Oddział w Katowicach
nr konta 10 1560 1111 2107 0236 6515 0010
w tytule wpisując numer i nazwę projektu.

• 2019/20

Budowa kościoła Miłosierdzia Bożego w Masansie w Zambii, ks. Zenon Bonecki
  • 2018/19

Budowa cmentarza przy parafii św. Józefa w Mphansyi w Zambii, ks. Michał Matysik