Projekt AM 129

Wyposażenie pomieszczeń sanitarnych przy Centrum Młodzieżowym w Likumbi

Projekt AM 130

Wsparcie duszpasterstwa dzieci i młodzieży w parafii w Szczucińsku

Projekt AM 131

Misyjny internat w Masansie

Projekt AM 129Wyposażenie pomieszczeń sanitarnych przy centrum młodzieżowym w Likumbi

Drodzy przyjaciele misji Likumbi! Parafia Chrystusa Króla w Likumbi rozwija się i to jest moją wielką radością. Po latach szkolenia widać dobre rezultaty. Niektóre centra uczą regularnie, dobrze przygotowują do przyjęcia sakramentów. W ubiegłym roku nie było ślubów, w tym będzie ok. 20. Kończymy pierwszy etap budowy centrum młodzieżowego. Wybudowaliśmy dwie salki, które będą służyć dla przedszkola, które już funkcjonuje. Nasze przedszkole ma piękną nazwę: „Królewskie Dzieci”, bo znajduje się w parafii Chrystusa Króla. Wybudowaliśmy też pierwszą część centrum młodzieżowego, czeka teraz na pomalowanie i przeniesienie całego wyposażenia do dużych salek. Tam w przyszłym roku będziemy przyjmować dzieci 3,4,5 i 6 letnie oraz prowadzić pierwszą klasę. Efekty nauczania są już widoczne. Dzieci potrafią się modlić w miejscowym języku i po angielsku. Choć są to modlitwy podstawowe, to sukcesem jest też jakaś ewangelizacja, bo większość dzieci pochodzi z rodzin niekatolickich. Rodzice przyjęli nasze zasady i nie sprzeciwiają się, by ich dzieci uczyły się katolickich modlitw. Kolejnym zadaniem jest wybudowanie toalet i pryszniców, dla powstającego centrum młodzieżowego, a także dla parafii. Bardzo więc proszę Aniołów Misji o pomoc w wyposażeniu tych powstających pomieszczeń sanitarnych. Ten projekt mam nadzieję uda się skończyć w przyszłym roku, by całe centrum młodzieżowe funkcjonowało - z salką katechetyczną, pomieszczeniem do nauki stolarstwa i szycia na maszynie, salką komputerową oraz biblioteczką dla młodzieży. Dziękuję za każdą modlitwę oraz pomoc materialną!

odpowiedzialny: ks. Piotr Kołcz, Likumbi, Zambia

Projekt AM 130Wsparcie duszpasterstwa dzieci i młodzieży w parafii w Szczucińsku

Slava Isusu Christu! Szczęść Boże! Serdecznie dziękuję wszystkim Aniołom Misji za każdą modlitwę i pomoc okazaną w minionym roku. Do parafii przyjechały Siostry Nazaretanki: Kazimira i Marianna, które okazały się bezcenną pomocą. Młodzież parafialna przeżyła tygodniowe rekolekcje w Ałmaty, a salka rehabilitacyjna bardzo dobrze służy niepełnosprawnym dzieciom. Udało nam się kupić drugi samochód, który jest do dyspozycji sióstr. W diecezjalnym domu rekolekcyjnym, który utrzymuje nasza parafia, odbyło się w zeszłym roku ponad 30 turnusów rekolekcji i obozów. Dużo czasu i uwagi poświęcam prowadzeniu parafii, domu rekolekcyjnego i projektowaniu kaplicy w Barowoje. W Wielkim Poście kilka dorosłych osób przygotowywaliśmy do sakramentu pokuty i pierwszej Komunii. Było to dla mnie pięknym doświadczeniem działania Bożego Miłosierdzia podczas spowiedzi z całego życia tych osób W drugą niedzielę paschalną ksiądz abp Tomasz Peta udzielił sakramentu bierzmowania dziesięciorgu parafianom, wśród nich były też osoby, które kilka dni wcześniej przystąpiły do spowiedzi i pierwszej Komunii. To była piękna uroczystość dla całej parafii. Projektowanie kaplicy w Barowoje i przygotowywanie dokumentacji przyniosło wiele problemów. Bóg jednak nie zostawił mnie samego w trudnościach. Niespodziewanie sprawy tak się potoczyły, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Polecam budowę kaplicy Waszej modlitwie. Dziękując za wieloletnią pomoc chciałbym poprosić Was o dalsze wsparcie działalności parafii w 2024 roku. Środki, które będą zebrane, ponownie wspomogą duszpasterstwo dzieci i młodzieży, a są to ważne dzieła. Przesyłam szczere ”Bóg zapłać” za każdą pomoc i okazane serce! Powierzam Waszej modlitwie moich parafian i tych, którym służę w Kazachstanie.

odpowiedzialny: ks. Dawid Sładek, Szczucińsk,

Projekt AM 131Misyjny internat dla dziewcząt w Masansie

Kochani Aniołowie Misji! Pod koniec 2022 roku zapadła decyzja o otwarciu internatu dla dziewcząt. Było to możliwe również dzięki Wam, za co z całego serca dziękujemy! W styczniu zamieszkało ze mną 6 dziewcząt ze szkoły średniej. I chociaż wiele je różni, to łączy i jednoczy wiara oraz chęć ukończenia szkoły. Wychowujemy dziewczęta w wierze katolickiej i przekazujemy wartości chrześcijańskie. Pomagamy nadrobić zaległości, wspieramy bieżące potrzeby edukacyjne i dajemy szansę na bycie zwykłymi nastolatkami. Ich sytuacja w społeczeństwie jest trudniejsza niż chłopców. Przez codzienne obowiązki domowe i brak warunków do nauki nie poświęcają zbyt wiele czasu na edukację. Nie ma się co dziwić: pranie, gotowanie, sprzątanie, opieka nad młodszym rodzeństwem… Dodajmy do tego brak prądu, stołu, kawałka miejsca dla siebie w domu… Ich rodzice często nie potrafią czytać ani pisać, a tym samym pomóc w nauce swoim dzieciom albo ich do niej zmotywować. To wszystko sprawia, że zaległości się pogłębiają i jest coraz trudniej je pokonać. W internacie dbamy, by dziewczęta były skoncentrowane na nauce, miały właściwą dietę i warunki do pracy. Organizujemy dla nich materiały edukacyjne, przybory matematyczne, książki, gry… To pomaga, aby mogły uczyć się jeszcze efektywniej. Drodzy Aniołowie Misji w imieniu dziewcząt proszę Was o pomoc w kontynuacji tego dzieła. Chciałabym przyjąć i pomóc większej liczbie dziewcząt. Pierwszym etapem rozwoju internatu jest budowa budynku sypialnianego – dormitorium. W przypadku planowania internatu ważne jest, aby zapewnić dziewczętom prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybudowanie bloku składającego się z dwóch dużych sal, w których dziewczęta będą spać oraz przygotowanie dla nich toalet i łazienek w tym samym budynku. Trzeba pamiętać o zakupie pompy solarowej do wody, paneli słonecznych… Potrzeb jest wiele, możliwości również. Mocno wierzę, że z Bożą i Waszą pomocą będzie to możliwe do zrealizowania. Okazana pomoc jest ogromną szansą na lepszą przyszłość tych dziewczyn. Dziękujemy za modlitwę i wsparcie. My również zapewniamy o modlitewnej pamięci za wszystkich darczyńców! Bóg zapłać!

odpowiedzialna: świecka misjonarka Katarzyna Tomaszewska, Masansa, Zambia