Jak co roku młodzi kolędnicy misyjni prosili o modlitwę i ofiarę - w tym roku na pomoc dzieciom w Papui-Nowej Gwinei.

Poniżej migawki z parafii:

Moi Kochani,

Serdecznie pozdrawiam przed Uroczystością Trzech Króli – wielkim świętem misyjnym. W czasie tegorocznych Orszaków prowadzi nas Gwiazda Betlejemska. Tak jak prowadziła Mędrców ze Wschodu do Nowonarodzonego Pana, tak i nas prowadzi do Jezusa w naszej niełatwej codzienności. Jej blask oświetla nasze nieraz pogmatwane drogi życia. Jej światło wiary może pomóc każdemu z nas zrozumieć i uporać się z tym, co tak często wydaje się nie do pokonania.

Gwiazda Betlejemska pomaga nam pamiętać o dalekich, nieznanych miejscach, gdzie wiara w Jezusa dopiero się rodzi, gdzie Chrześcijaństwo i Kościół dynamicznie się rozwija i powoli zakorzenia w sercach ludzi.

U nas pora deszczowa zagościła już na dobre. Mam zatem więcej czasu na modlitwę, refleksję i przeanalizowanie mojej posługi misyjnej w ubiegłym roku.

Jak już wspomniałem w moim liście na Niedziele Misyjną, dzięki Waszej pomocy zakupiliśmy młyn do kukurydzy i młyn do łuskania ryżu i po wielu perypetiach i naprawach oba młyny służą naszym ludziom. Rozpoczęliśmy też miodowy biznes. Skupujemy miód z buszu i sprzedajemy go na Wyżynie. Pomagamy też w sprzedaży miodu naszym ludziom, którzy mają pasieki.

Udało się nam też wywiercić 3 studnie: Urbana w Pelembe, Barbary w Mwebe i Aniołów przy domach naszych pracowników. Mamy zatem już 5 studni razem z Bartłomiejem i Walentym (w wioskach Kazembe i Jobo) wywierconymi rok wcześniej. Niestety obie firmy wiertnicze, które sprowadziłem padły, a raczej ich sprzęt padł, w czasie wierceń. A że czas na wiercenia to zaledwie 2 miesiące musimy więc poczekać do następnego roku, by wiercić następne. Bardzo dziękuję diecezjalnej akcji Aniołów Misji i wielu osobom, które wspomagają nas w tym dziele.

Kontynuujemy pomoc naszym dzieciom przygotowując posiłki dla nich i zaopatrując je w przybory szkolne. Od czasu do czasu, nawet w porze deszczowej organizujemy dla nich pikniki. Niestety nie udało się nam zrobić dla nich placu zabaw i nie dałem rady zakupić nowych gier „piłkarzyków”. Nasz samochód parafialny ledwie się trzyma i więcej czasu spędził w naprawach niż na drodze. Większość materiałów i gry mogę zakupić jedynie w Lusace (2 dni drogi od nas) więc po prostu fizycznie nie byłem w stanie ich sprowadzić.

Udało się nam też wykonać wiele prac przygotowawczych pod utwardzenie naszej tzw. drogi – przygotowaliśmy kamienie i belki w wielu miejscach, przygotowaliśmy kompletnie nowe odcinki karczując busz i przygotowaliśmy wszystkie 15 przejazdów przez okresowe rzeki. Naprawiliśmy też przejazd przez Góry Muchinka tak, iż już nie trzeba się obawiać, że coś się połamie w aucie. Rząd i nasi ludzie chcą, abym był głównym kontraktorem w uczynieniu naszej „drogi” przejezdną przez cały rok. Rząd przeznaczył na to trochę funduszy. Niestety z powodu biurokracji od sierpnia do teraz nie otrzymaliśmy jeszcze tych pieniędzy. Gdyby pieniądze dotarły tak jak nam obiecano, już teraz mimo deszczów moglibyśmy wyjeżdżać z Doliny. Nie tracimy jednak nadziei, że w końcu będziemy mieli drogę.

Ukończyliśmy też następną kaplicę. Mamy już zatem 3 porządne kaplice: Matki Bożej Fatimskiej, Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mamy też plany na następne.

W naszej pracy pastoralnej nadal niestrudzenie odwiedzamy nasze stacje misyjne. Teraz w porze deszczowej chodząc pieszo lub na rowerze. Spora grupa przygotowujących się do Chrztu Św. została przyjęta do Katechumenatu a 10 dorosłych zostało ochrzczonych. W tym roku powinniśmy zakończyć Katechumenat i mam nadzieję, że ponad 100 osób przyjmie Sakramenty Inicjacji Chrześcijańskiej. W porównaniu z innymi Misjami na Wyżynie są to niewielkie liczby, ale my tutaj w Nabwalyi nadal jesteśmy na etapie pierwszej ewangelizacji. Naszym głównym zadaniem w pracy duszpasterskiej jest pomoc naszym ludziom, aby nie tylko utożsamiali się z Kościołem Katolickim, ale żeby wiara zakorzeniła się w ich sercach, żeby stała się nierozłączną częścią ich życia. A to wymaga sporo czasu, spotkań i nauk, wspólnych modlitw i nieustannego towarzyszenia im w codziennych wyzwaniach egzystencjalnych.

Matka Boża Różańcowa, jak Gwiazda Betlejemska, prowadzi nas księży i naszych parafian do swego Syna. I nie mam wątpliwości, że w Jej Misji w Nabwalyi będziemy powoli coraz bardziej złączeni z Jezusem.

Kończąc chciałbym bardzo serdecznie podziękować parafiom, Aniołom Misji i bardzo wielu osobom za wszelką pomoc jaką nam okazujecie w Waszych modlitwach, w ofiarach duchowych i materialnych. My trwamy na modlitwie różańcowej modląc się za Was i w intencji Waszych parafii i Waszych rodzin.

Szczęść Boże!

Ks. Waldemar Potrapeluk, Zambia

Nasi misjonarze pozdrawiają świątecznie:

Drodzy Aniołowie Misji i Wspólnoty Żywego Różańca!

„Bóg się z Panny narodził, by ludzi oswobodził.
Tego dnia wesołego, Narodzenia Bożego weselmy się, radujmy się, Bogu cześć dajmy.”

Życzymy, aby serca Wasze przepełniała Boża radość i pokój, którego świat dać nie może.

Niech doświadczenie Tajemnicy obecności Boga Wcielonego wśród nas wzmocni wiarę i nadzieję, oddali wszelkie lęki i obawy… Bądźmy „Aniołami”, którzy głoszą pokój i niosą radość wiary!
Uwielbiajmy Boga w naszych siostrach i braciach, którzy są blisko i daleko. Uwielbiajmy Boga w szarej codzienności….
Zawierzajmy siebie, nasze rodziny, Ojczyznę, dzieła misyjne, misjonarzy i świat cały tej jedynej, najpiękniejszej MIŁOŚCI - SŁOWU, które stało się Ciałem i zamieszkało pośród nas. …

Błogosławionego świątecznego czasu Bożego Narodzenia!

Życzy Wydział Misyjny Archidiecezji Katowickiej

ks. bp Grzegorz Olszowski

ks. dr Grzegorz Wita

Elżbieta Kranz

Tegoroczny projekt akcji Kolędnicy Misyjni pragnie przybliżyć dzieciom i dorosłym Papuę-Nową Gwineę. Jest to drugie co do wielkości państwo w Oceanii otoczone Oceanem Spokojnym, Morzem Koralowym i Morzem Nowogwinejskim.

„W tym roku kolędowania nasze serca będą bardzo blisko dzieci i misjonarzy z Papui i Nowej Gwinei. Ten odległy skrawek ziemi rozsiany na Oceanie Spokojnym jest bardzo młodym Kościołem, borykającym się z wieloma problemami. Pokazuje nam on jednak, że żadne trudności nie odrywają od Miłości Chrystusa. Każdego roku przybywa tam nowych ochrzczonych, pracuje tam także najwięcej polskiej polskich misjonarzy w całej Oceanii, a także czterej biskupi z naszej ojczyzny” – napisał do dzieci ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM w Polsce.

Zainteresowanych pomocami i materiałami kolędowania prosimy o kontakt z Wydziałem Misyjnym archidiecezji katowickiej, nr telefonu 504 996 769. Zachęcamy do włączenia się i organizowania Kolędników Misyjnych.

Na ARCHIDIECEZJALNE SPOTKANIE KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH zapraszamy 07 stycznia 2023 roku do parafii św. Wojciecha w Mikołowie. Spotkanie rozpoczynamy Mszą Świętą o godzinie 10.

11 grudnia 2022 r. w parafii św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Rudzie Śląskiej - Wirku odbyło się tradycyjne spotkanie rodziców i rodzin śląskich misjonarzy oraz misjonarek. Podczas nabożeństwa misyjnego modliliśmy się w intencji naszych misjonarzy oraz wszystkich dzieł misyjnych przez nich prowadzonych. Ks. bp Grzegorz Olszowski celebrował Eucharystię w intencji rodziców, rodzeństwa i krewnych misjonarzy, a ks. dr Grzegorz Wita w intencji śląskich misjonarzy i misjonarek.

Po Mszy Świętej „misyjna rodzina” spotkała się w parafialnej kawiarence. Ksiądz biskup Grzegorz podziękował rodzicom za ich troskę oraz zaangażowanie w dziele wspierania swoich synów i córek. Krewni, a także przyjaciele naszych misjonarek i misjonarzy mogli podzielić się swoimi misyjnymi doświadczeniami oraz zatroskaniem o swoich bliskich, którzy często posługują w bardzo trudnych warunkach.

Najnowsze