Projekt AM 132

Pomoc dla seniorów i samotnych kobiet

Projekt AM 133

Wyposażenie przedszkola misyjnego w Masansie

Projekt AM 134

Wsparcie Centrum Dobrego Pasterza w Bukanga

Projekt AM 132Pomoc dla seniorów i samotnych kobiet

Villa Ecológica to najbiedniejsza dzielnica Arequipy, położona na peryferiach miasta. Większość mieszkańców, to osoby z wiosek położonych w górach. Są to ludzie, którzy przyjechali do miasta w poszukiwaniu lepszego życia. Niestety większość skończyła w „slumsach”. Chwytają się każdej możliwej pracy, aby utrzymać siebie i rodzinę. Zaś życie osób starszych nie wygląda ciekawie. Większość nie dostaje żadnej emerytury lub ok. 300 złotych na miesiąc, a życie tu jest mniej więcej tak drogie jak w Polsce. Problemem są częste kradzieże, więc głównym zadaniem osób starszych jest pilnowanie domów w czasie, gdy reszta rodziny pracuje i opieka nad wnukami. Gorzej, gdy nie mają rodziny. Ubodzy, samotni, chorzy, spędzają całe dnie w domach, bez nadziei na pomoc ze strony najbliższych. Część z nich nie zna języka hiszpańskiego, mówią tylko w quechua i nie potrafią pisać ani czytać. Potrzebują pomocy. Wspieramy też kobiety. Większość z nich to samotne matki. Niewiele par zawiera małżeństwo. Ciągle popularny jest wzorzec mężczyzny machisty, co oznacza, że to mężczyzna rządzi kobietą. Powszechne są zdrady i sytuacje, że mężczyzna zostawia rodzinę i zakłada nową w innym mieście. Kobieta zostaje sama z dziećmi i musi zarobić na utrzymanie rodziny. Te kobiety nie mają czasu zadbać o siebie, a swoją wartość opierają na relacjach z mężczyznami. Świeccy misjonarze kontynuują projekty wspierania tych osób. Dla seniorów organizujemy spotkania w salkach parafialnych. Prowadzimy modlitwy, ćwiczenia fizjoterapeutyczne i relaksacyjne, zajęcia ruchowe, taneczne, muzyczne, artystyczne, czytania i pisania, gry, poczęstunek. Organizujemy transport, wycieczki i pielgrzymki. Odwiedzamy też seniorów w domach. Na zajęciach dla kobiet staramy się zadbać o ich zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe. Chcemy, by wzajemnie się wspierały. Organizujemy zajęcia fizyczne, połączone z ćwiczeniami fizjoterapeutycznymi. Po ćwiczeniach jest czas na modlitwę i poznawanie kobiet w Biblii. Pomagamy kobietom odkryć swoją wartość w relacji z Bogiem. Te wszystkie działania wymagają wsparcia duchowego i środków finansowych. Prosimy Aniołów Misji o modlitwę i materialne wsparcie naszych projektów. Za każdą pomoc z serca dziękujemy!

odpowiedzialna: świecka misjonarka Agnieszka Pydyn, Arequipa, Peru

Projekt AM 133Wyposażenie przedszkola misyjnego w Masansie

Kochani Aniołowie Misji! Bardzo Wam dziękuję w imieniu misyjnej wspólnoty w Masansie za wsparcie naszych działań w pracy z dziećmi i młodzieżą. Obserwując sytuację dzieci zauważyliśmy, że musimy zająć się również tymi najmłodszymi, czyli przedszkolakami, a obecność świeckiej misjonarki i sióstr zakonnych ośmieliły nas do działań. W styczniu zeszłego roku otwarliśmy misyjne przedszkole pod opieką Anioła Stróża. Bardzo szybko przekonaliśmy się, że zainteresowanie naszą placówką przerosło wszelkie oczekiwania. Jednak nie mogliśmy przyjąć wszystkich dzieci. Wasze hojne wpłaty dodały nam śmiałości w rozpoczęciu budowy przedszkola. Zakupiliśmy materiały budowlane konieczne do rozpoczęcia budowy i wykopaliśmy fundamenty pod cztery sale przedszkolne. Dzień w przedszkolu zaczyna modlitwą o godz. 8:00. Potem dzieci rozchodzą się do swoich sal, gdzie pod opieką nauczycieli mają różnorodne zajęcia. Oprócz zajęć edukacyjnych przedszkolaki są wychowywane w duchu katolickim. Mają katechezę, uczestniczą w Liturgii, uczą się modlitw. W tym roku chcemy Was prosić o modlitwę za wszystkie dzieła, które prowadzimy w naszej misyjnej parafii. Jednocześnie prosimy o wsparcie zakupu sprzętu na wyposażenie budującego się przedszkola. Szczególnie potrzebujemy stolików i krzeseł. Dziękujemy za modlitwę i wszelką pomoc. Zapewniamy o modlitewnej pamięci!

odpowiedzialny: ks. Zenon Bonecki, Masansa, Zambia

Projekt AM 134Wsparcie Centrum Dobrego Pasterza w Bukanga

Drodzy Aniołowie Misji w Tanzanii wiele rodzin, boryka się ze znalezieniem środków na wyżywienie i nie stać ich na edukację dzieci. We wsi Bukanga rodziny żyją w domach z gliny, których dach pokryty jest słomą, trawą lub blachą. Rodzina oznacza nieraz dwa lub trzy pokolenia mieszkające w tym samym domu. Do spania przeznaczone jest zazwyczaj jedno pomieszczenie, gdzie wszyscy śpią na klepisku lub jakimś łóżku bez materaca. Przygotowanie posiłków odbywa się na zewnątrz na palenisku zbudowanym z kilku kamieni. Zwykle jest to jeden, bądź dwa posiłki dziennie. Siostry Dobre Samarytanki postanowiły założyć dla najmłodszych dzieci przedszkole. Początkowo było ich 15. Siostry wykorzystują pomieszczenie pralni, gdzie mała grupka dziewcząt i chłopców uczy się, bawi i otrzymuje trzy posiłki dziennie. Dzieci uczęszczają do przedszkola od 8.00 do 17.00. Dołączyły do nich dzieci z Domu Dziecka, zatem razem jest ich 25. Z radością chodzą do swojego przedszkola. Dla nich zainicjowany został program ADOPCJI SERCA PRZEDSZKOLAKA. Polega on na zapewnieniu całodziennej opieki najmłodszym dzieciom. Program zakłada również wsparcie żywieniowe dla rodzin w postaci doraźnego pakietu żywnościowego. Każde z tych dzieci ma swoją historię. Jak potoczy się dalej zależy także od osób, które będą wspierać ten program. Zależy zatem od nas … Myślimy o zbudowaniu przedszkola z prawdziwego zdarzenia. Wierzymy, że Bóg i dobrzy ludzie pomogą w tym przedsięwzięciu. Jedna z sióstr podjęła naukę w szkole opartej na systemie Montessori. Inne siostry również są przygotowywane do pełnienia funkcji opiekuńczych. Każdego dnia dziękujemy Bogu za dobrych ludzi, których serca są wrażliwe na drugiego człowieka szczególnie na tego, który jest w potrzebie. Wierzymy, że i tym razem Bóg się o nas zatroszczy przysyłając nam Aniołów Misji. Pozdrawiamy z wdzięcznością.

odpowiedzialni: s. Rut Ciesielska i Wspólnota Centrum Dobrego Pasterza, Bukanga, Tanzania