PROJEKT AM 121

PROJEKT AM 123

Klerycki staż misyjny

Projekt AM 121troska o dzieci przedszkolne

Dormitorium już działa! Zaś ten projekt ma na celu otoczenie szczególną opieką dzieci przedszkolne.. Same budynki to nie wszystko. Potrzebni są też ludzie, którzy poprowadzą zajęcia różnego rodzaju. Do parafii przybyły: świecka misjonarka oraz trzy siostry misjonarki ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego. Dzięki temu możliwości ewangelicznego oddziaływania znacznie się zwiększyły i powstały nowe formy działania. Pośród wielu posług, które są już realizowane, jak choćby Świetlica św. Jana Bosko dla najbiedniejszych dzieci, czy też kursy komputerowe dla zdolnej młodzieży, pojawiła się możliwość większej troski o dzieci przedszkolne. Wiele rodzin w rejonie bezskutecznie szuka dobrego miejsca dla swoich najmłodszych pociech, gdzie będą mogły przygotować się do rozpoczęcia szkoły, jak również otrzymać formację katolicką. Odpowiadając na tę potrzebę i widząc w tym dobre narzędzie ewangelizacji ks. Zenon pragnie stworzyć przyjazną i bezpieczną przestrzeń dla najmłodszych dzieci. Wsparcie tego projektu pomoże stworzyć dla nich małe przedszkole z placem zabaw.

Odpowiedzialny: Ks. Zenon Bonecki, Masansa, Zambia

Projekt AM 122 - misyjna bursa dla dziewcząt

W Zambii rok szkolny rozpoczyna się w styczniu. Po kilkutygodniowej przerwie dzieci wracają do szkół, najczęściej z zapałem i radością. Niestety, dla niektórych to spory wyczyn, aby pogodzić naukę i obowiązki domowe. Chodzi zwłaszcza o dziewczyny. Rano pomagają swoim mamom w pracach domowych i opiece nad młodszym rodzeństwem, potem przygotowują mundurki i pędzą do szkoły. Po powrocie do domu czeka na nie dalszy ciąg obowiązków, czyli opieka nad rodzeństwem, sprzątanie, pranie, gotowanie, chodzenie po wodę. Czasem sprzedają na targu, pracują w polu… Nie trudno sobie wyobrazić, że po takiej ciężkiej pracy nie mają już siły na naukę. Nie mają też warunków do nauki. Brakuje wszystkiego - prądu, stołu, miejsca, czasu, siły... Dziewczyny poza szkołą już się nie uczą. Projekt ten ma na celu stworzenie bursy (internatu) dla kilkunastu dziewczyn. Miałyby warunki do nauki i dalszego rozwoju. Mieszkanie w internacie daje też możliwość ich formacji duchowej, wspólnej modlitwy, wychowania, a nawet zabawy. Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat jednej osoby…

Odpowiedzialna: Katarzyna Tomaszewska, Masansa, Zambia

Projekt AM 123klerycki staż misyjny

Od kilku lat są realizowane w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym kleryckie staże misyjne. W czasie wakacji klerycy wyjeżdżają na placówki, gdzie posługują śląscy misjonarze. Przypatrują się ich pracy duszpasterskiej, próbują pomagać, uczą się świata i ludzi… Pokornieją i rosną we wdzięczność oraz miłość do Kościoła. Nawet, jeśli takie doświadczenie nie zaowocuje późniejszym rozpoznaniem powołania misyjnego, to takie owoce – radość, pokora, słuchanie innych, współpraca – w formacji przyszłych duszpasterzy w naszych parafialnych wspólnotach są nie do przecenienia. Warto zatem kontynuować to przedsięwzięcie i wesprzeć ten projekt.

Odpowiedzialny: ks. dr Grzegorz Wita